WordPress blogger importer eklentisi

Bunu Paylaş!

Herkese kocaman bir merhaba!! ☺️
WordPress ortamında yazacağım ilk yazı olmasından kaynaklı fazla coşkuluyum sanırım 🤩 Bu yazımda blogger’dan wordpress’e geçerken kullandığım blogger importer eklentisi üzerinde duracağım. Bir diğer blogum olan kafamda bir oda sayfamda taşınma mevzusunu ve bu eklentiye bir giriş yaptım şimdi ise bu eklentiyi sizinle birlikte inceleyelim.

İçerik:

1.Nedir?

2.Neden kullanılmalı?

3.Nasıl Kullanılır?

Blogger importer eklentisi nedir?

Bu eklenti adı üstünde ,daha önce blogger (blogspot) içinde oluşturduğunuz sayfalarınızı, yazılarınızı wordpress ortamına çok kolay bir şekilde aktarmanızı sağlar.

Blogger importer eklentisi neden kullanılmalı?

Blogger ortamından wordpress’e blog içeriğini taşımak istediğimiz zaman kullanılır. Kullanımıyla size çok iş bırakmayacak tarzda bir eklenti olduğunu söyleyebilirim. Taşıma işlemi yapıyor dedim yalnız buradaki güzellik şu ki yazınız ne durumda ise wordpress’e de o şekilde taşınıyor. Mesela yayınlanmış ise yayınlanmış taslak ise taslak şeklinde taşınıyor. Yazı içinde verdiğiniz iç ya da dış bağlantılar için tekrar ayarlama yapmaya gerek kalmıyor kendisi otomatik olarak bunu da ayarlıyor ki bu beni şaşırtmıştı. Çünkü sonuçta domain değişiyor haliyle verilen link de geçersiz kalır diye düşünüyordum. Fakat yeni domaininizle sayfa bağlantısını kendisi ayarlıyor ve sizi bu yükten de kurtarmış oluyor.

Benim taşımak için çok fazla yazım yoktu fakat bu bile üstümde yük gibiydi her sayfaya gir, linkleri bul tek tek değiştir vs uzun iş. Bir de yüzlerce yazı olduğunu düşünsenize! Yani müthiş bir kolaylık sağlamış bu konuda ayrıca postunuzda kullanılan resimleri de sorunsuz şekilde taşıyor ve alternatif metnini bile aynı şekilde getiriyor. Yorumları ve kategorileri de aynı düzende getiriyor. Toparlamak gerekirse kullanıcıya çok iş bırakmayan bir eklenti olmuş ben çok sevdim.

Blogger importer eklentisi nasıl kullanılır?

Evet şimdi gelelim bu kurtarıcı eklentinin nasıl kurulduğuna. Kurulum oldukça basit , ben ekran görüntüleriyle adım adım anlatacağım.

İlk olarak blogger hesabımıza giriş yapıp wordpress’te olmasını istediğiniz yazıları aktif yapıp istemediğiniz yazıları ise taslak haline getirin. Eğer zaten komple bir taşıma yapacaksanız buna gerek yok. Bu işlemi tamamladıktan sonra kontrol paneline giriyoruz. Buradan ayarlar–diğer ayarlar kısmına geliyoruz burada içeriği yedekle diyoruz.blogger ayarlar

Çıkan pencerede bilgisayarınıza kaydedin’ e tıklayarak blog içeriğimiz xml olarak bilgisayarımıza indiriyoruz.

Burdan sonra wordpress yönetim paneline girelim. Buradan araçlar kısmına girip içe aktar diyoruz.

wordpress içe aktar

Resimde de görüldüğü gibi bizden hangi platformdan yükleme yapacağımızı soruyor ve ona göre eklenti yönlendirmesi yapıyor. Blogger altındaki Hemen yükle bağlantısına tıklıyoruz. Buradan sonra yükleme başlayacak ve biz daha önce blogger’dan indirdiğimiz dosyayı Choose File kısmından yüklüyoruz.
blogger importer
Ardından dosya yükle ve içe aktar butonuna tıklayarak bekliyoruz.
Kısa bir süre sonra yükleme tamamlacaktır ve yazılar kısmına baktığınız zaman yazılarınızın gelmiş olduğunu göreceksiniz. İşte bu kadar!! 😇

Umarım faydalı olabilir. Hoşçakalın…👋

Bunu Paylaş!

WordPress blogger importer eklentisi” üzerinde 4 yorum

  1. Hey! This is kind of off topic but I need some help from an established blog.

    Is it difficult to set up your own blog? I’m not very techincal but I can figure things out pretty fast.
    I’m thinking about creating my own but I’m not sure where to begin. Do you have
    any points or suggestions? Thank you

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir