Windowsa Localhostta WordPress Kurulumu

Bunu Paylaş!

Merhabalar herkese ☺️
WordPress kategorisinde yeni bir kurulum yazısı ile karşınızdayım. Daha önce mac’te localhosta nasıl wordpress kurulacağını anlatmıştım. Bu linkten ilgili yazıya ulaşabilirsiniz. Bu yazımda ise Windowsa Localhostta WordPress Kurulumu için gerekli tüm bilgileri vermeye çalışacağım. Windows işletim sisteminde yapacağımız kurulum OS X işletim sistemine göre daha kolaydır.

O zaman kuruluma hemen başlayalım.👊 İlk olarak daha önce de localhost kurulumlarında bahsettiğim gibi localde çalışan bir sistemi kullanmak istediğimiz için bir server yazılımına ihtiyacımız var. Bu yazılım da daha önce kullandığımız xxamp server , yazılımı indirmek için buraya tıklıyoruz.

wordpress kurulum xxamp
Bağlantıya tıkladığımızda yukarıdaki resimde görülen sayfa gelmektedir. Kırmızı ile işaretlediğim alana tıklayarak xxamp server’ı bilgisayarımıza indiriyoruz.

İndirme tamamlandıktan sonra programa tıklanarak kuruluma başlanır.
xxamp
Kurulum başlarken yukarıdaki gibi uyarı çıkabilir OK diyerek devam ediyoruz.

xxamp kurulum
Kuruluma normal Next adımlarıyla devam edilir. Kurulacak servislerin tamamı seçili bırakılabilir ya da Apache, MySQL,PHP, phpMyAdmin bizim iiçin önemli bu yüzden kesin olarak bu servislerin seçilmiş olması gerekir.

xxamp kurulum
Burada kurulum yerini seçiyoruz varsayılan olarak seçili yer bırakılabilir. Burayı da değiştirmiyoruz yani.

Kurulum tamamlandıktan sonra aşağıdaki kontrol paneli açılacaktır.
xxamp control
Bu panelden Apache ve MySQL servislerini start ediyoruz. Bu sırada çıkan Firewall izinlerine izin ver diyelim. Servisleri sorunsuz şekilde start ettikten sonra adres çubuğuna http://localhost yazdığımız zaman Welcome to xxamp sayfası çıkacaktır karşımıza bu demek oluyor ki server ‘ımızı başarıyla kurabilmişiz.

Xxamp kurulumunu tamamladık şimdi sıra wordpress’i kurmaya geldi. WordPress’in kendi sitesinden son sürümünü indiriyoruz. Buraya tıklayarak ilgili sayfaya gidebilirsiniz.
wordpress
Kırımızı ile işaretlediğim alandan Get WordPress’e tıklayalım ve wordpressi indirelim. Şimdi xxamp’i kurmuş olduğumuz C://xxamp klasörüne gidelim ve burada bulunan htdocs klasörünün için ilksite adında yeni bir klasör oluşturalım.
klasör

İndirilen zip dosyasını çıkaralım ve içini kopyalayarak ilksite klasörüne yapıştıralım.
klasör
Böylece wordpress kurulumunun bu adımını da tamamlamış oluyoruz. Geriye sadece bir kaç adım kaldı. Sonuna geldik nerdeyse biraz daha gayret…😇

Şimdiki işlemimiz veritabanına giderek yeni bir veritabanı oluşturmak. Bunun için yapacağımız şey kontrol panelinden mySQL servisinin Admin butonuna tıklamak olacak. Ya da adres çubuğuna http://localhost/phpmyadmin/ yazarak da aynı sayfaya ulaşabiliriz. Aşağıdaki gibi veritabanları bölümünden yeni veritabanına ilksite adını vererek oluşturuyoruz.
phpmyadmin
Veritabanıyla yapacağımız işlem bu kadar! 😎

Sıradaki işlemimiz adres çubuğuna http://localhost/ilksite yazarak wordpress kurulumuna devam ediyoruz.
wordpress
Bu aşamada dil seçiyoruz ingilizce veya türkçe seçilebilir. Ardından devam diyoruz gelen adımlarda kurulumun başladığını haber veren adımları devam diyerek geçiyoruz.

Veritabanı bağlantımızla ilgili bilgileri aşağıdaki gibi giriyoruz.
veritabanı wordpress
Bir sonraki aşamada wordpress için gerekli bilgilerimizi giriyoruz. E-posta adresi bölümünü kendinizinkiyle değiştirmeyi unutmayın. Kendi başlığınızı belirleyebilir, kullanıcı adı ve parolanızı girebilirsiniz. Unutmayacağınız bir şifre girmeniz iyi olur çünkü bu aşamada belirlediğiniz kullanıcı adı ve şifreyle giriş yapacaksınız wordpresse.
wordpress

Tüm ayarlamaları tamamladık. Şimdi wordpresse giriş yaparak kontrol paneline ulaşabiliriz ve istediğimiz değişiklikleri sitemizde uygulayabiliriz.
http://localhost/ilksite/wp-login.php bu linkten giriş yapacağımız sayfaya gidebiliriz. Aşağıdaki gibi bir arayüz çıkacaktır.
wordpress giriş

Giriş yaptıktan sonra artık tüm düzenlemeleri yapacağımız sitemizin her türlü ayarını yapacağımız kontrol panelini görebileceğiz aşağıdaki gibi.
wordpress kontrol panel
Kurulumumuzu başarıyla tamamladık. Artık dilediğimiz zaman xxamp kontrol panelinden servislerimizi aktif edip sitemizi düzenleyebileceğiz.

Eveeet bir yazının daha sonuna geldik umarım faydalı olmuştur..😇
Başka yazılarda görüşmek üzere hoşçakalın…👋

Bunu Paylaş!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir