Neden Web Tasarım ve Programlama?

Bunu Paylaş!

Herkese merhaba!
Yepyeni bir kategoride yeni bir yazıyla karşınızdayım…☺️
Bugünkü yazımda Neden Web Tasarım ve Programlama sorusuna cevap vermeye ve bu konuyu genel hatlarıyla açıklamaya çalışacağım. Mevzu uzun o halde hemen başlayalım…

web tasarım ve programlama

İnternetin yaygınlaşması beraberinde web sitesi, web sayfası kavramlarını da getirdi. Bu kavramlar da web sayfası tasarımı ve web programlama ya da web geliştirme dallarının birer iş kolu olmalarını sağladı. İnternette gezindiğimiz sayfaların bir web tasarım ve programlama çalışmasının sonucu olduğunu söyleyebiliriz.

Günümüzde insan ilişkileri, sosyallik sadece yaşadığımız toplumla sınırlı değil artık internet ortamında da kendini ifade edebilmenin yolları var. Bu yollar şu anda her ne kadar fazlaca sosyal medya ortamına kaymış olsa da bir internet sitesi kurmanın verdiği ayrıcalık hala popülerliğini korumaktadır. Bu sebepledir ki bana göre sanal ortamda kendisini ifade edebilmeyi amaçlayan kişi bunu bir web sayfası ile yapmalıdır.

Tabii ki yapılması istenen bu sayfalar yaptıkları işler bakımından birbirlerinden ayrılabilirler. Örneğin bir e-ticaret sitesinin gereklilikleri ile portfolyo yani kişisel bir sitenin ihtiyaçları farklı olabilir. Bu yüzden bizler de ihtiyacımıza uygun olan site tipini seçerek başlamalıyız.

İlk olarak sitemizin amacını yani o sayfada neler yayınlayacağımızı belirleyerek hangi tipte bir web sitesi oluşturacağımızın kararını vermeliyiz. Ardından sitemizin yapımı için bir araç seçmeliyiz. Bunlar wordpress, wix, jimdo, blogger, weebly vs olabilir. Bu araçlar sundukları kolaylıklar ve hazır kalıplar ile hızlıca web sayfamızı yapmamızı sağlayacaktır. Fakat hiç bir şeyin hazır gelmesini istemeyip web sitesinizi kendiniz tasarlamak isterseniz onun için de farklı ortamlar mevcut.

web
Bir web sayfası tasarlamak farklı bir çok noktayı düşünmenizi gerektiren uzun soluklu bir süreçtir. Sitenin yapım aşamasında sitenin amacını belirlemekten bahsettik, bunun dışında hedef kitle belirlenmeli yani bu siteye girmesini umduğunuz kişiler kimler? Bu kişiler sizin sitenizi neden tercih etmeliler? Ne içerik üreteceksiniz sayfanızda?,Sizinle benzer içerik üreten diğer sayfaları incelediniz mi? O sayfalarda nelere dikkat edilmiş? Sizin farkınız ne olmalı? Sitenizin sloganı ne? Hangi anahtar kelime aramalarında üst sıralara çıkmak istiyorsunuz? Bu sorular ve daha fazlasına cevap verdikten sonra kafanızda tasarımınız, sayfa yapınız daha iyi şekillenecektir.

Web sayfanızın ilk halini tamamlayıp yayına aldığınız zaman kocaman bir oh çekerek arkanıza yaslanacağınızı düşünebilirsiniz. Fakat bu büyük bir hata olur çünkü macera yeni başlıyor…💪 Sitenizi ayakta tutacak şey düzenli aralıklarla içerik girmenizdir. Bu da sürekli belirlediğiniz konu çerçevesinde yazı üretebilmenizi gerektirir. Bu anlattığım tabii ki blog sayfaların veya bilgi paylaşımı için açılmış web sayfalarının yapması gereken bir durumdur. E- ticaret sayfaları veya kurumsal siteler için geçerli değildir.

Web sayfasını açtıktan sonra düzenli içerik girmeliyiz dedik. Tabii ki bu içeriklerin kopya olmaması gerekir, bir yerden alıntı yaptığımız zaman alıntı yaptığımızı belirtmeliyiz, yazılarımız özgün olmalı ve bunun yanında kullandığımız resimler, fotoğrafların telif hakkı olup olmadığına dikkat etmeliyiz. Bu şekilde sayfamızı temiz tutarak arama motoru sıralamalarında üst sıralara çıkabilmeyi hedeflemeliyiz. Bu konu yani üst sırada çıkma meselesi de çok detaylı ve biz bu olayı SEO(Search Engine Optimization) olarak biliyoruz. SEO konusuna ayrıca bir yazıda değineceğim.

Web tasarım ve programlama konusunun karşılığını genel olarak bilmemiz gerekenleri ve yapım aşamasında dikkat edilmesi gerekenlerden bahsettim. Burada yazdıklarım yeni başlamak isteyen biri için genel bir özet olarak değerlendirilebilir. Umarım yararlı bir yazı olmuştur.☺️

Başka bir yazıda görüşmek üzere hoşçakalın…👋

Bunu Paylaş!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir