Hangi SEO eklentisini kullanmalıyım?(Yoast SEO)

Bunu Paylaş!

Herkese merhaba 👋
Bugün WordPress kullanıcıları için çok önemli konulardan biri olan SEO konusuna değineceğim ve kendim kullanıp deneyimlediğim eklentilerden biri olan Yoast SEO üzerinden örnekler vereceğim.

SEO Nedir?

Öncelikle kısaca SEO hakkında bilgi vermek istiyorum. SEO Search Engine Optimization ‘ın kısaltması olarak kullanılmaktadır. Bu da türkçede arama motoru optimizasyonu olarak çevrilmiştir. İnternetin ortaya çıktığı ilk yıllardan itibaren hayatımıza google diye bir kavram girdi. Özellikle bilgisayar kullanıcılarının çoğuna göre internet=google şeklinde bilindiğinden aslında internette gezinmemizi sağlayan bir arama motoru olan google her daim popüler olmayı başarmıştır. İnternette sıralama algoritmaları kullanımadan önce ulaşılmak istenen bilgiye ya da sayfaya ulaşmak için sürekli sekme atlamak gerekiyordu. Yani diyelim ki siz internete girdiniz arama motoruna “meb” yazdınız normalde görmeniz gereken sonuç “meb.gov.tr ” sayfasının en üstte çıkmasıdır. Fakat içinde “meb” içeriği olan milyonlarca sayfa var ve bizim istediğimiz sayfaya ulaşmak sıralama algoritması olmaksızın çok zor olacaktı ki zaten google kurucuları pagerank adındaki sıralama algoritmasını tasarlayıp bu soruna çözüm ürettiler. Daha sonraki yıllarda algoritmaları geliştirmeye devam ettiler ve kullanıcıların en doğru sonuçlara hızlı bir şekilde ulaşılmasını sağlamaya çalışıldı.

seo

SEO Nedir?

Bizim konumuz olan SEO ise yukarda anlattığım sıralamalarda kullanılan yöntemlere verilen isimdir. Yani sayfanızı google aramalarında üst sıralara çıkarmak için yapılan optimizasyon çalışmalarıdır. Bu optimizasyon çalışmaları oldukça detaylı ve pek çok adımdan oluşur. Örnek vermek gerekirse yazı oluştururken nelere dikkat etmemiz gerektiğinden tutun da sayfamızı veya yazımızı sosyal medya platformlarında etkili şekilde paylaşabilmek ya da yazımız için kullandığımız anahtar kelimeler (yani internette yapılan bir aramada anahtar kelimeye göre üst sıralarda çıkabilme) ve daha sayamayacağım pek çok ayrıntısı bulunmaktadır.

SEO Eklentileri

WordPress kullanıcıları için oluşturulmuş pek çok SEO eklentisi mevcuttur. Ben en çok kullanılan iki eklentiden ilki olan Yoast SEO’dan bahsetmek istiyorum. Diğer eklenti ise All in one SEO…İki eklentiyi de kullanarak tecrübe ettim. Buna göre deneyimlerimi aktaracağım.

Yoast SEO

İlk olarak Yoast SEO eklentisiyle başlayalım. Eklentiyi yüklemek için ilk olarak kontrol panelinde eklentiler bölümüne gelip yeni ekle diyoruz ve açılan sayfada arama çubuğuna yoast seo yazarak eklentimizi bulup yüklüyoruz. Yükleme tamamlanınca etkinleştir diyerek eklentimizi etkinleştiriyoruz. Etkinleştirdikten sonra eklenti otomatik olarak kontrol panelindeki sol menüye SEO olarak gelecektir. Aşağıdaki şekilde olduğu gibi.
wordpress yoast seo

Eklentinin yüklenmesi tamamlandıktan sonra ayarlamalarının yapılması gerekmektedir.Aşağıdaki resimde ilk olarak bizi karşılayan bir ekran görüyoruz dilersek bu ekrandaki konfigürasyon sihirbazı ile ayarları yapabiliriz. Biz bu adımda bir şey yapmayıp ayarlamaların tamamını kendimiz yapacağız.

yoast seo

Aşağıdaki resimde olduğu gibi yan sekmelerden Web yöneticisi araçlarına geliyoruz ve burada sayfamızı yandex, google, bing, baidu gibi arama motorlarına kaydetmemiz gerekiyor. Bunlar için doğrulama kodları gerekli olduğu için textboxların altındaki linkleri tıklayarak kayıt olup doğrulama kodlarını alarak ilgili alana yapıştırıyoruz.

yoast seo

Genel bölümündeki ayarlamalar bu kadar, şimdi sırada Search Appearance dediğimiz arama görünümü var, bu bölümde sayfamızın ve yazılarımızın internette nasıl göründüğü ile alakalı ayarları benim aşağıda kendi sayfama göre yaptığımı kendi sayfanıza uyarlayarak yapabilirsiniz.

yoast seo

Son olarak sosyal kısmında yazılarımızı veya sayfamızı paylaştığımız sosyal medya hesaplarının adreslerini giriyoruz. Ayrıca bu bölümde istersek her bir sosyal medya hesabı için ayrı ayarları da yapabileceğimiz facebook, twitter, pinterest yazan sekmelerden ayarlamamız mümkün.

yoast seo

Tüm ayarlamaları tamamladıktan sonra eklentimizi başarıyla aktifleştirmiş olacağız. Bu eklentinin en güzel özelliklerinden biri şüphesiz yazı yazarken SEO kurallarına uyup uymadığınızı ve sizi bu konuda yönlendiren araçtır. Bir de bu araca bakalım.

yoast seo

Yoast SEO eklentisinin sunduğu güzelliklerden belki de en işe yarayanı yukarıda da gördüğümüz internette ne şekilde bulunacağımızı kendimizin belirlediği kısımdır. Yukarıdaki resimde şuan yazdığım yazının yayınlanmasını yaptığım zaman nasıl görüneceğini snippet önizlemesi yazan kısımda görebiliyorum. Onun hemen üstündeki odak anahtar kelime kısmına yazdığım anahtar kelimeler ile yazımın hangi anahtar kelimeler ile arama yapıldığında çıkmasını ayarlıyorum. snippet önizlemesinin altında bulunan kod parçacığını düzenle dersek aşağıdaki resimde olduğu gibi kendi düzenlemelerimizi yapabiliriz.yoast seo snippet

Bu eklentiyle yazılan yazıda SEO analizi yapılabildiğini söylemiştim. Aşağıdaki resimde bu analizin sonuçlarını görmekteyiz. Analiz sonuçları kısmında belirtilen problemler beni hangi kısımları düzelteceğim konusunda yönlendiriyor. Problemleri düzelttiğim taktirde iyi sonuçlar kısmına eklenecektir. Bu şekilde yazımı SEO açısından iyileştirmiş ve sıralamamı da aynı oranda üste çekmiş oluyorum.

yoast seo

Evet…Yoast SEO eklentisi ile ilgili anlatacaklarım bu kadar, en iyi tecrübeyi kendiniz denedikten sonra anlayabilceksiniz. Umarım yararlı bir yazı olmuştur.

Hoşçakalın…. 👋

Bunu Paylaş!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir