Flash bellekte xxamp server ile localhostta wordpress kurulumu

Bunu Paylaş!

Merhaba!!
Bu yazımda flash bellekte xxamp server ile localhostta wordpress kurulumu nasıl olur onu anlatacağım. Bu kurulum sayesinde nerede olursanız olun windows işletim sistemi yüklü bir bilgisayarda localhost üzerinde siteniz üzerinde çalışabileceksiniz.

wordpress localhost xxamp

Daha önce mac kurulumunu anlatmıştım buradan ulaşabilirsiniz.Özellikle öğrencilerim için hazırladığım bu yazının faydalı olmasını umuyorum ☺️ ve kurulumu anlatmaya başlıyorum.

Flash bellekte xxamp server ile localhostta wordpress kurulumu adı tekerleme gibi geliyor olabilir ama lütfen gözünüz korkmasın kurulumu çok kolay….🤓 Hadi başlayalım…💪

İlk olarak bir adet flash belleğe ihtiyacımız olacak, mümkünse içi temizlenmiş olsun. Kapasitesi 4GB ve üstü olursa yeterli olur. Formatladığımız flash belleğimizin içine xxamp adında bir klasör oluşturalım ve belleğimizi windows işletim sistemi yüklü bilgisayarımıza takalım.

Localhostta çalışmak demek bir server’a ihtiyacımız olduğu anlamına geldiği için xxamp server indireceğiz. Buraya tıklayarak ilgili sayfaya gidebilirsiniz. Bu sayfada aşağıdaki resimde göstermiş olduğum linke tıklayarak indirmeyi gerçekleştiriyoruz. (İsimler aynı gibi durabilir biz .exe ‘yi indirmeliyiz)

xxamp portable

Xxamp ‘i indirdikten sonra üzerine tıklayarak açalım ve kuruluma başlayalım. Kurulumda dikkat edilmesi gereken yer kurulum klasörü seçerken belleğimizin içerisine oluşturduğumuz xxamp klasörünü seçmeliyiz. Aşağıdaki resimde görüldüğü gibi

xxamp kurulum

Belleğimizdeki kurulumu tamamladıktan sonra xxamp kontrol panelini açıp servisleri aktif edelim. MySql ve Apache servislerini start etmemiz gerekiyor.
flash bellekte xxamp server ile localhostta wordpress kurulumu

Bundan sonra tarayıcımıza gelip localhost yazdığımız zaman boş sayfa yerine xxamp ekranı ile karşılaşacağız. Bu aşamadan sonra ise veritabanı servisimiz olan MySql’e gidip bir veritabanı oluşturmamız gerekmektedir. Bunun için tarayıcıya localhost/phpmyadmin yazarak ya da yine üstteki resimden MySQL servisinde start’ın yanında bulunan Admin butonuna tıklayarak ulaşabiliriz.

phpmayadmin

Açılan sayfada karşımıza çıkan yan panelden yeni’ye tıklayalım ve veritabanı ismine site1 diyerek oluştur’a tıklayalım. Veritabanındaki işimiz böylece bitmiş oldu.Belleğimizde oluşturduğumuz xxamp klasörüne server kurulumunu tamamladık şimdi ise wordpress kurulumunu yapıyoruz.
Buradan ilgili sayfaya ulaşıyoruz ve get wordpress diyerek wordpress’i indiriyoruz. İndirme tamamlanınca zip’i çıkarıp içindekileri kopyalıyoruz.
Daha sonra resimden de görüldüğü gibi xxamp içindeki htdocs klasörüne gelerek burada site1 adında bir klasör oluşturuyoruz ve kopyaladığımız wordpress içeriğini site1 klasörünün içine yapıştırıyoruz.dosya

Sabırlı olun son bir kaç adım kaldı geriye…😇
Şimdi tarayıcımız gelip localhost/site1 yazıp enter’a basıyoruz. Karşımıza hatalar çıkabilir sayfayı yenileyerek devam edelim. WordPress kurulumu ekranı gelmesi gerekiyor bu ekrandan önce dil seçiyoruz.

flash bellekte xxamp server ile localhostta wordpress kurulumu

Devam diyerek kurulumun bir sonraki aşamasında veritabanı bilgilerini aşağıdaki gibi giriyoruz.

wordpress

Son olarak wordpress bilgilerini girerek kurulumu tamamlıyoruz.

flash bellekte xxamp server ile localhostta wordpress kurulumu

Evet kurulum bitti wordpress yönetim paneline girmek için localhost/site1/wp-admin yazarak üstteki resimde belirlediğimiz kullanıcıadı ve parolayla giriş yapıyoruz ve kontrol paneline ulaşmış oluyoruz. Artık dilediğimiz yerden wordpresse girebilir ve düzenlemeler yapabilirsiniz.

Bu yazıdan hiç bir şey anlamadım bana video gerek diyenler için yukarıdaki anlattığım her şeyi bir de youtube’da anlattım aşağıdan izleyebilirsiniz.☺️
Hoşçakalın…👋

Bunu Paylaş!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir